Site İçeriği
Web Linkleri
Resim Galerisi
Arama
Dosyalar
İletişim
Kurumsal Bilgi

Linkler
Rize Valiliği
Aile ve Sosyal Poli. Bak.
Aile ve Sosyal Pol.İl Müd.
Kuruluşumuz
Tarihsel Gelişim
Faaliyet Raporu
Brifing Raporu
Oryantasyon Kitapçığı
Personel Listesi
Birimlerimiz
Sosyal Servis
Sağlık Servisi
Satın Alma Servisi
Bakım Hizmeti Servisi
Temizlik Servisi
Güvenlik Hizmetleri Servisi
Ar-Ge Servisi
Toplam Kalite Yönetimi
Projelerimiz
Kurumsal Projelerimiz
Ulusal Projelerimiz
Hizmetlerimiz
İnsan Hakları Yönetmeliği
Özürlü Yönetmeliği
Evde Bakım Yönetmeliği
Engelli Grupları
Zeka Geriliği
Spastik Felç
Öğrenme Bozuklukları
Hiperaktivite
Otizm
İhaleler
İhaleler
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Def.
Video Galeri
Video Galeri
Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 2
En Yeni Üye: cayelishcek
MENTAL RETARDE NEDİR?
Kuruluşumuz Mental Retardasyon ( Zeka Geriliği) olan Zihinsel Engelli Gençlerden oluşmaktadır.
Öğrenme sosyal ilişkilerde gecikme ile seyreden bir durumdur. Mental Retardasyon (Zeka Geriliği) entelektüel fonksiyon, çevreye uyum, öğrenme ve problem çözme gibi fonksiyonlar açısından normalin altında olma halidir.Mental retarde olan şahıslarda öğrenme, ilişki kurma, konuşma, iletişim, bağımsız yaşama fonksiyonları vb.büyük ölçüde bozulmuştur.
Mental retardasyon bir hastalık değildir. Genetik, çevresel, doğumsal birçok sebepten kaynaklanan çok çeşitli hastalıkların bir sonucudur. Mental retarde olan çocuklara bir takım şeyler öğretilebilir ancak bu öğrenme çok yavaş ve zordur.
NedenleriHafif derece zeka geriliği olan bireylerin %58-78’inde, ileri derece zeka geriliği olan bireylerin %23-43’ünde şimdiki tanı araştırmaları ile bir neden gösterilememektedir. Zeka geriliği olan bireylerin yaklaşık %35’inde genetik bir neden gösterilir. %10’nundan daha azında bilinmeyen orijinli bir malformasyon sendromu tanımlanabilir.
1. Doğum öncesindeki (prenatal) nedenler: Doğum öncesi nedenlerin başında kalıtsal sendromlar gelir.
2. Mental retardasyonun diğer önemli sebepleri doğum esnasında oksijensiz kalma ( asfiksi ), anne ve babanın kan uyuşmazlıkları, anne karnında geçirilen enfeksiyonlar, bebeğin gelişmesini engelleyen bazı ilaçlar ve toksik maddeler. Doğumsal hipotiroidi zamanında fark edilip tedavi edilmezse mental retardasyona yolaçar.
3. Doğum sonrasındaki (postnatal) nedenler:
Doğum sonrasında zeka geriliğine yol açan nedenler arasında kızamık, boğmaca, kabakulak , menenjit ve ensefalit yapan hastalıklar önde gelir. Kuduz aşısı gibi viral aşılar sonrasında oluşan ensefalopatiler de zeka geriliği oluşturur.
Özellikleri :

Mental retarde çocukların bir kısmı mental retarde olmayanlarla aynı gelişim basamaklarını gösterir. Ancak bunlarda gelişim çok yavaş ve güçtür. Mental retarde olanların bir kısmı düşünme, öğrenme, dikkat etme, algılama ve hafıza gibi zeka olanların bazılarında güçlük çekerler. Sakatlığın derecesine göre - hafif, orta, şiddetli, derin- mental retarde çocuklara bazı şeyler öğretilebilir ve bazı beceriler kazandırılabilir.
Eğitim imkanları :

Mental retarde olanların çoğu öğrenme, gelişme, büyüme yeteneğine sahiptir. Bu şahısların büyük çoğunluğu verimli olabilir ve sosyal aktivitelere katılabilirler. Uygun eğitim servislerinde; bebeklik döneminde başlayacak eğitim, gelişim süreci boyunca hatta erken yetişkinlik dönemi boyunca sürdürülmelidir. Eğitimin amacı zeka geriliği olan çocuğu ulaşabileceği en yüksek kapasiteye ulaştırmak, mesleki rehabilitasyon ve sosyal uyumu sağlamaktır. Çocuğun eğitim süreci boyunca eğitime ailenin de aktif katılımı sağlanmalıdır.
Eğitim imkanları :
* Eğitimde çocuğun ilgisini çeken, yaşına uygun, materyaller kullanın
* Çocuğa verilecek bilgi ve talimatlar, kısa, anlaşılabilir olmalı, ilerleme küçük adımlarla olabilir.
* Verilen her talimat kontrol edilmelidir,
* Kendine yakın zeka seviyesindekilerle aynı ortamda eğitilmelidir
* Çocuğu öğretilen görev ve beceriler çok sık tekrarlanmalı ve okul dışında da eğitim devam ettirilmelidir.
* Öğretilecek şeyler küçük, parçalara bölünmeli sonra birleştirilmelidir
Mental retarlı çocukların ihtiyaçları diğer çocuklarla aynıdır. Bunların eğitimi, mesleki hazırlama, sağlık hizmetleri, eğlence aktiviteleri, vs. Ayrıca zeka özürlülerin durumlarından dolayı bazı ilave servislere ihtiyaçları vardır. Bu servisler; teşhis ve ölçme değerlendirme merkezleri, erken eğitim merkezleri, uyarma programları, özelleşmiş rehabilitasyon merkezleri bunlar arasında sayılabilir.

Videolar
Resim Galerisi
Ziyaretçi Defteri
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın